Pomagamy wybrać najlepsze oświetlenie do makijażu i wizażu

W związku z wieloma pytaniami na naszym Facebooku i Twitterze o najlepsze oświetlenie do makijażu i wizażu postanowiliśmy napisać krótki artykuł, który pomoże Wam w wyborze.

Najważniejszym elementem każdego lustra do makijażu czy panelu oświetleniowego do makijażu są żarówki. To ich parametry odpowiadają za komfort pracy makijażysty, a więc przy ich wyborze należy się mocniej skupić.

Jaka jest optymalna barwa światła do makijażu?

Barwa, a właściwie temperatura barwowa światła wyrażana jest w Kelwinach [K]. Im ta wartość jest mniejsza, tym światło jest bardziej ciepłe. Temperatura barwowa tradycyjnych, starych żarówek, znajdowała się w okolicach 2800K. Dobrze znane z biur i szkolnych sal, migoczące świetlówki mają natomiast światło bardziej zimne, zazwyczaj w okolicy 6000-6500K.

Tak zwane światło dzienne, które nasze oko uznaje za najbardziej naturalne znajduje się gdzieś po środku, w zakresie 4000-5500K.

Fotografowie, dla których bardzo ważną kwestią jest barwa światła, używają w swoich lampach studyjnych światła właśnie z tego zakresu. Pozwala to na uniknięcie efektu przekłamania barw powierzchni, na których to światło pada. Oznacza to, że przy neutralnej barwie światła, skóra modelki ma naturalny kolor i nie jest przeżółknięta (tak działoby się gdybyśmy użyli ciepłego światła) lub trupio blada (zimne światło).

W pracy makijażystek, podobnie jak przy fotografii studyjnej ważne jest by skóra miała naturalny kolor, co pozwoli właściwie dobrać kolory jakie będziemy na nią nakładać.

Podsumowując, najlepsze oświetlenie do makijażu, a właściwie żarówki do makijażu to takie, które generują neutralną, dzienną barwę światła z zakresu 4000-5500K.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do makijażu?

Przy lustrze do makijażu profesjonalista spędza wiele godzin. Ważne jest więc także by światło nie migotało. Odradzamy więc korzystanie ze wszelkiego rodzaju świetlówek. Idealne będą dobrej jakości żarówki LED z wysokim współczynnikiem oddawania barw Ra (CRI) > 80. Oświetlenie LED jest długowieczne i bardzo energooszczędne co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy w porównaniu do żarówek tradycyjnych, których używanie także odradzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje ustawienia polityki prywatności