Oświetlenie do makijażu lub wizażu – jak dobrze wybrać żarówki?

Wróć do Blog

Oświetlenie do makijażu lub wizażu – jak dobrze wybrać żarówki?

Pomagamy wybrać najlepsze oświetlenie do makijażu i wizażu

W związku z wieloma pytaniami na naszym Facebooku i Twitterze o najlepsze oświetlenie do makijażu i wizażu postanowiliśmy napisać krótki artykuł, który pomoże Wam w wyborze.

Najważniejszym elementem każdego lustra do makijażu czy panelu oświetleniowego do makijażu są żarówki. To ich parametry odpowiadają za komfort pracy makijażysty, a więc przy ich wyborze należy się dobrze zastanowić.

Jaka jest optymalna barwa światła do makijażu?

Barwa, a właściwie temperatura barwowa światła wyrażana jest w Kelwinach [K]. Im ta wartość jest mniejsza, tym światło jest bardziej ciepłe. Temperatura barwowa tradycyjnych, starych żarówek, znajdowała się w okolicach 2800K. Dobrze znane z biur i szkolnych sal, migoczące świetlówki mają natomiast światło bardziej zimne, zazwyczaj w okolicy 6000-6500K.

Tak zwane światło dzienne, które nasze oko uznaje za najbardziej naturalne (słoneczne) znajduje się gdzieś po środku, w zakresie 4000-5500K.

Fotografowie, dla których bardzo ważną kwestią jest barwa światła, używają w swoich lampach studyjnych światła o barwie 5500K, którą można uznać za idealną. Pozwala to na uniknięcie efektu przekłamania barw powierzchni, na których to światło pada. Oznacza to, że przy neutralnej barwie światła, skóra modelki ma naturalny kolor i nie jest przeżółknięta (tak działoby się gdybyśmy użyli ciepłego światła) lub trupio blada (zimne światło). Dodatkowym parametrem źródła światła jaki wpływa na oddawanie barw jest współczynnik Ra CRI, którego wartość musi być równa lub większa niż 80 (im większa liczba tym lepiej – maksymalnie wartość ta może osiągnąć 100).

W pracy makijażystek, podobnie jak przy fotografii studyjnej ważne jest by skóra miała naturalny kolor, co pozwoli właściwie dobrać kolory jakie będziemy na nią nakładać. Idealnie było by stosować w lustrach żarówki o brawie 5500K ze współczynnikiem Ra CRI w okolicach 90-95. Niestety takie żarówki praktycznie nie występują obecnie na rynku.

Dlatego wiele czasu poświęciliśmy na poszukiwania najlepszych żarówek do makijażu których parametry będą najbardziej zbliżone do idealnych. Do naszych luster dodajemy gratis żarówki LED, których temperatura barwowa wynosi 4500K, a wartość Ra CRI przekracza 80. Dodatkowo na żarówki producent daje aż 5 lat gwarancji!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do makijażu?

Przy lustrze do makijażu profesjonalista spędza wiele godzin. Ważne jest więc także by światło nie migotało co ma miejsce w przypadku zwykłych świetlówek. Pamiętaj jednak, że migotanie żarówek widoczne na ekranie smartphona czy aparatu podczas robienia zdjęcia lub filmu zależy od ustawienia urządzenia, a nie koniecznie od jakości żarówki. Staraj się zawsze wybierać czas otwarcia migawki lub ilość FPS jako wielokrotność liczby 5 np. 1/50 sekundy lub włączać w opcjach aparatu funkcję redukcji migotania ustawioną na 50Hz! 

Odradzamy także stosowanie tradycyjnych żarówek wolframowych – mimo ich niskiej ceny mają bardzo krótką żywotność, żółty odcień światła, pobierają dużo prądu, a dodatkowo bardzo mocno się nagrzewają, co na pewno nie będzie pożądane przy kilkugodzinnej pracy przed lustrem. Oświetlenie LED jest natomiast długowieczne i bardzo energooszczędne co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy w porównaniu do żarówek tradycyjnych, dlatego to właśnie żarówki LED z barwą światła w zakresie 4000-5500K i współczynnikiem oddawania barw Ra CRI > 80 polecamy najbardziej. 

Udostępnij ten post

Wróć do Blog
You've just added this product to the cart:

Privacy Preference Center